„I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską…”, czyli jak dochować wierności w małżeństwie? - Blog ekspercki

Za każdym razem kiedy biorę udział w uroczystości zaślubin i słyszę jak nowożeńcy wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej odczuwam wzruszenie. Dla mnie słowa te mają głębokie znaczenie i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dzisiejszy wpis kieruję do osób, które zdają sobie sprawę z doniosłości tych słów i pragną pozostać wierni wobec osób, którym złożyli przysięgę. Nie zawsze jest to proste.

Przeszkody na drodze wierności

Życie jest nieprzewidywalne, dlatego też trudno założyć co nas spotka podczas wielu lat trwania w małżeństwie. Niestety trudności są nie do uniknięcia, dlatego aby je przezwyciężyć trzeba wpierw mieć ich świadomość. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny, z powodu których małżonkowie łamią przysięgę małżeńską:

  • Negatywne wzorce z zewnątrz – szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wierność przestała być cnotą, a wiele osób z bliskiego towarzystwa wdaje się w romanse. Dlatego jeśli chcesz pozostać wierny otaczaj się ludźmi z podobnym systemem wartości do Ciebie.
  • Alkohol – często robimy rzeczy, których potem żałujemy pod wpływem alkoholu. Dlatego warto być czujnym i nie pić takich ilości trunków, po których nasz system ostrzegawczy się wyłącza.
  • Kryzys w małżeństwie – większość zdrowych związków przechodzi od czasu do czasu załamanie i należy pogodzić się z tym faktem. Jednocześnie należy podjąć właściwe kroki, aby zażegnać jak najszybciej kryzys. Czasami może być potrzebna fachowa pomoc z zewnątrz.
  • Rutyna w związku – nuda i rutyna w związku są bardzo niebezpieczne, gdyż jesteśmy bardziej podatni na pokusy z zewnątrz. Zastanów się jak było kiedyś, co sprawiało Wam obojgu radość i wróćcie do wspólnych i ciekawym czynności. A może zrobicie wspólnie cos szalonego?
  • Atrakcyjna osoba – jest niemal pewne, że prędzej czy później pojawi się w naszym otoczeniu ktoś, kto zwróci naszą uwagę. Największe zagrożenie stanowią osoby, które są atrakcyjne, zarówno fizycznie jak i wewnętrznie. Wówczas łatwo się zatracić. W takim wypadku należy jak najszybciej uciąć taką znajomość. Wiele osób wciąga się w grę twierdząc, że wszystko kontrolują i robią to z czystej ciekawości. Niestety niezauważalnie wciągają się szybciej w romans niż mogli przewidzieć.

Jak dochować wierności?

Jeżeli wierność stanowi ważną wartość w Twoim życiu to zastosuj się do poniższych wskazówek.

  1. Podejmij silną decyzję, że dochowasz wierności

Wierność to świadomy wybór. Dlatego załóż z góry, że nie ma innej opcji. Czasami słyszę, że różnie w życiu bywa i nie wiadomo jak się ułoży. W takim przypadku już podświadomie dajemy sobie przyzwolenie na niewierność, a nasz umysł to koduje. Dlatego jeśli chcesz pozostać lojalny to wierz w to, że Ci się to uda.

  1. Unikaj niepotrzebnych pokus

Prawda jest taka, że nikt nie wie jak się zachowa w pewnych sytuacjach. Wiemy bowiem o sobie tyle, na ile nas sprawdzono. Dlatego lepiej nie kusić losu i w odpowiednim momencie powiedzieć stop. Im pokusa silniejsza tym trudniej jest się jej oprzeć. Dlatego, jeśli wiesz do czego dochodzi na imprezach integracyjnych twojej firmy to po prostu nie bierz w nich udziału.

  1. Kiedy ktoś inny Cię zauroczy to zbliż się do współmałżonka

Jest wysoce prawdopodobne, że podczas kilkunastu lat małżeństwa pojawi się na Twojej drodze ktoś, kto Cię oczaruje. Nie wspominając o tym, że ta osoba może chcieć wejść w bliższą relację z Tobą. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja nie wchodź w nią i jak najszybciej ją urwij. W zamian zbliż się do swojego partnera.

  1. Dbaj o wzajemną bliskość w związku oraz zaspokajanie ważnych potrzeb

Na zdradę najbardziej narażone są związki, w których brakuje bliskości i intymności oraz w których nie są zaspokajane ważne potrzeby (np. zrozumienie, dotyk, seks). Aby temu zapobiec warto co jakiś czas robić „diagnozę” poziomu zaspokojenia ważnych potrzeb w związku. W przypadku niekorzystnego bilansu zaspokojonych potrzeb należy podjąć właściwe kroki w celu jak najszybszego odbudowania więzi.

  1. Uświadom sobie, że nie ma idealnych partnerów

Żaden mąż ani żona nie jest idealny i nie posiada wszystkich pożądanych cech. Być może Twój mąż nie jest taki towarzyski i dowcipny jak mąż koleżanki, za to wspaniale opiekuje się dziećmi, podczas gdy ten drugi już niekoniecznie. Podobnie Twoja żona, może jest mniej atrakcyjna niż koleżanka z pracy, za to jest bardziej życzliwa i wyrozumiała. Zamiast porównywać swojego współmałżonka z innymi skup się na docenianiu jego wyjątkowych cech, dzięki temu pozwolisz stać mu się jeszcze lepszym. Nie można mieć wszystkiego i należy się z tym pogodzić.

 

Na koniec chciałabym się czymś podzielić. W mojej pracy miałam kilkakrotnie okazję pracować z osobami, które dopuściły się zdrady. To, jak z perspektywy czasu, bardzo żałowały swojej decyzji nie da się opisać. Rozbita rodzina, samotne dzieci, długi i pogrzebane wspólne marzenia i nadzieje  – to tylko niektóre z konsekwencji zdrady. Dlatego zanim postawisz jakikolwiek krok zastanów się nad długotrwałymi jego konsekwencjami. Bowiem raz nadszarpnięte zaufanie jest bardzo trudno odbudować. A czasami jest to niemożliwe.