Pisałam ostatnio o tym, że docenienie i wdzięczność jest najkrótszą drogą do wzmocnienia Twoich relacji z bliskimi. Jedną z głównych potrzeb ludzkich jest głęboka potrzeba przyczyniania się do wzbogacania życia swojego i innych. Tym samym chcemy wiedzieć czy nasze działania względem innych przyczyniły się do ich dobra. Stąd wynika właśnie potrzeba uznania. Chcemy wiedzieć czy to co robimy wobec drugich ma sens i czy w ten sposób zaspokajamy ich potrzeby. Okazuje się, jednak że słowa uznania nie zawsze są wyrażane w taki sposób, że dostajemy skrzydeł. W dalszej części dowiesz się dlaczego.

Pochlebstwo a uznanie


Różnica pomiędzy prawdziwym i wartościowym uznaniem, a zwykłym pochlebstwem lub okazaniem aprobaty jest ogromna. Pochlebstwo to nic innego jak prawienie pustych komplementów
, często wynikające z chęci przypodobania się komuś. Ale nie tylko. Możemy też wyrazić podziw oparty na aprobacie w najlepszej wierze, np. żeby dodać komuś otuchy lub wiary w siebie. Skutek jednak może być odwrotny. Dlaczego? Otóż w przypadku kiedy podejmujemy wysiłek budowania pewności siebie u innych (np. rodzice u dzieci) prowadzi to do uzależnienia od płynących z zewnątrz pozytywnych opinii. Kiedy ich brakuje osoba taka czuje się niepewnie, zaczyna wątpić w siebie i brakuje jej chęci do działania. Dlatego warto uświadomić sobie, że aby uznanie spełniało swoją główną rolę, a mianowicie dawało trwałą siłę musi opierać się na czymś więcej niż aprobata, podziw czy komplement.

Jeśli masz wątpliwości, czy uznanie, które kierujesz do drugiej osoby będzie wartościowe, upewnij się co do swojej intencji. DLATEGO:

Wyrażaj uznanie, kiedy:

  • szczerze cieszysz się z osiągnięć drugiej osoby,
  • czujesz wdzięczność i radość, którymi chcesz się podzielić z drugą osobą,
  • chcesz powiedzieć drugiej osobie, co dla ciebie zrobiła i jak wpłynęło to na twoje uczucia i potrzeby.

Nigdy nie wyrażaj uznania, by:

  • zmotywować lub zachęcić do czegoś drugą osobę,
  • dodać drugiej osobie pewności siebie,
  • nakłonić drugą osobę do pracy na wyższych obrotach,
  • druga osoba czuła się winna, że nie wyraża uznania tobie,
  • pokazać, że jesteś życzliwa i zwracasz uwagę na innych.

Czy dostrzegasz różnicę?

Wyobraź sobie, że ostatnie tygodnie poświęciłeś sporo czasu na przygotowanie ważnego projektu dla Twojej firmy. Kosztowało Cię to mnóstwa wysiłku, pracowania po godzinach, szukania dodatkowych informacji i wielu innych czynności. Jednym słowem przyłożyłeś się do tego naprawdę porządnie. I teraz kiedy dumny z siebie przedstawiasz rezultaty swojej pracy przełożonym słyszysz tylko słowa „Dobra robota” lub co gorsza nie słyszysz nic. A teraz wyobraź sobie, że spotykasz się z takimi oto słowami „Tomasz, jestem pod wrażeniem Twojego projektu. Podoba mi się wnikliwość, z jaką opisałeś problem oraz nieszablonowe rozwiązania, które zaproponowałeś. Wykonałeś kawał dobrej roboty. Tym samym pokazałeś, że mogę na Ciebie liczyć”. Czy dostrzegasz różnicę?

Podobnie wyraz wdzięczności z okazji otrzymania prezentu możesz wyrazić słowami „Dziękuję” lub powiedzieć coś więcej, np. „Twój prezent sprawił mi ogromną radość. Uwielbiam jedwab i motyw pióra, będę z przyjemnością chodzić w koszulce od Ciebie”. Z których słów możesz dowiedzieć się, że sprawiłeś drugiej osobie radość?

Dlatego jeżeli chcesz, aby Twoje słowa wyraziły pełnowartościowe uznanie i wdzięczność dla drugiej osoby warto, aby zadać sobie trochę trudu i powiedzieć więcej niż dotychczas. Skorzystasz zarówno Ty jak i druga osoba, a przy tym Wasza relacja! A tego Ci szczerze życzę i zachęcam Cię do wyrażania uznania, które dodaje skrzydeł!

6 Comments

  1. w naszej kulturze uczymy dzieci poczucia wstydu za to, że ktoś wyraża pod naszym adresem uznanie. Smutne to.

  2. Fajny wpis, różnice nie są zbyt wyraźne, więc warto o nich wiedzieć 🙂

  3. Zgodzę się z Kasią, różnice nie są zbyt wyraźne, właściwie to granice jednych i drugich są cienkie. Musiałam przeczytać tekst dwa razy, żeby chyba to zrozumieć. Niemniej jednak to prawda, co piszesz. Fajny tekst, dzięki.

    1. Zgadzam się, w tym wypadku granice czasami są bardzo subtelne, a jednocześnie bardzo istotne dla odbiorcy naszego komunikatu 🙂

  4. Fajny wpis. Będę pamiętać przy następnym “chwaleniu” dzieci.

  5. Nie ma nic gorszego niż pusta, banalna pochwała. Lepiej jedno konkretne zdanie opisujące efekt wykonanej pracy niż ogòlnikowe peany o wszystkim i niczym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.