Sprawdź, czy jesteś niewolnikiem własnego umysłu! - Blog ekspercki

Od lat fascynuje mnie ludzki umysł, nie ma bowiem drugiej tak skomplikowanej materii. Dzięki rozwojowi nauki, w tym neurobiologii oraz metod neuroobrazowania mózgu naukowcom udało się rozwikłać po część zagadkę funkcjonowania umysłu. Dzięki zdolności ludzkiego umysłu do relacyjnego myślenia możemy świadomie analizować nasze środowisko, tworzyć narzędzia, rozpalić ogień, tworzyć sztukę oraz konstruować komputery. Jednocześnie ta umiejętność stanowi źródło naszego cierpienia. Z tego powodu ludzie przeżywają problemy, których inne stworzenia nie są w stanie nawet sobie wyobrazić!

Po czym poznać, czy jesteś niewolnikiem własnego umysłu

O tym, że jesteś w niewoli własnego umysłu świadczy to, że kiedy Twój umysł generuje różnego rodzaju myśli Ty w nie wierzysz. Z tego powodu:

 • Porównujesz się z innymi
 • Nadinterpretujesz sytuacje (dodajesz swoje wyobrażenia)
 • Masz niskie poczucie własnej wartości (Twój umysł generuje negatywne myśli na Twój temat)
 • Krytykujesz i oceniasz siebie
 • Potępiasz się za popełnienie błędu
 • Skupiasz się na negatywnych aspektach sytuacji
 • Pielęgnujesz negatywne przekonania na temat siebie i świata
 • Doszukujesz się ukrytych motywów w zachowaniu innych
 • Walczysz lub czujesz się przytłoczony własnymi myślami
 • Rozpamiętujesz przeszłość
 • Martwisz się przyszłością
 • Narzucasz sobie presję i nadmierne wymagania
 • Miewasz myśli samobójcze

Te wszystkie zachowania związane są z pracą Twojego umysłu. To właśnie Twój umysł generuje wszystkie te bolesne myśli, które wzmacniają pierwotny ból i podtrzymują cierpienie.

Porównanie z innymi istotami

Jak wspominałam na początku dzięki niezwykłemu umysłowi ludzkiemu udało się ludziom dokonać tego, czego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu gatunkowi. Niestety przy okazji płacimy za to wysoką cenę. Pokażę Tobie to na przykładzie człowieka i psa, aby to lepiej zobrazować. ten przykład ma na celu wypuklenie różnić pomiędzy człowiekiem, a innym gatunkiem.

Zauważ, że Twój pies nie cierpi, kiedy jego kumpel zza ogrodzenia dostanie nową budę. Czy Ty możesz to samo powiedzieć o sobie w sytuacji, kiedy Twój znajomy dostanie awans lub kupi lepsze auto?

Podobnie Twój pies nie przejmuje się zbytnio tym, że ma za krótki ogon lub uszy. Czy Ty też możesz powiedzieć to samo o sobie, kiedy masz za mały biust lub nadprogramowe kilogramy?

Podobnie Twój pies nie spędza czasu na wspominaniu jak mu źle było w przeszłości (kiedy było mu zimno i nie dostał miski wody), lecz raczej biega sobie beztrosko, kiedy jego bieżące potrzeby są zaspokojone. Czy Ty również możesz powiedzieć to samo o sobie?

Prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie miał myśli samobójcze jest znikome (są nieliczne przypadki samobójstw wśród zwierząt), podczas gdy Ty masz aż 50% szans na to, że w ciągu swojego całego życia przez 2 tygodnie ich doświadczysz (Chiles i Strosahl, 2004).

To prawda, że Twój pies też odczuwa emocje takie jak radość, kiedy Cię widzi lub strach, kiedy idziesz w jego stronę z kijem (jeśli wcześniej nim dostał lanie – na zasadzie warunkowania). Jednak jego (i innych istot) cierpienie ogranicza się do tu i teraz, a więc jest odpowiedzią na bieżącą sytuację, ból lub głód. Jednak jego umysł nie wzmacnia niepotrzebnie tego cierpienia (poprzez myślenie) kiedy ból lub dana sytuacja się skończy. I tu tkwi różnica.

Wznieś się ponad własny umysł!

Mam jednak na koniec dla Ciebie dobrą wiadomość. Aby cieszyć się wartościowym życiem, i to od zaraz, należy wyzwolić się z niewoli swego umysłu. Mogę Ci w tym pomóc.

Niebawem ukaże się kolejny wpis o tym jak wznieś się ponad własny umysł. Śledź mojego bloga oraz fanpage.