Ostatnio pisałam o tym jak ważna jest autentyczność i otwartość dla pogłębienia bliskości i intymności w relacjach z najbliższymi. Mam nadzieję, że teraz masz większą gotowość i odwagę, aby odkrywać się przed innymi. Aby Cię w tym wesprzeć podzielę się teraz z Tobą 3 krokami, które Ci w tym pomogą.

Najważniejsze osoby w Twoim życiu

Zanim przystąpisz do praktyki pogłębiania otwartości chciałabym, abyś w pierwszej kolejności wymienił najważniejsze osoby w Twoim życiu. Bo to właśnie relacje z tymi osobami w największym stopniu wpływają na jakość Twojego życia. Wypisz te osoby na kartce. Mogą to być rodzice (wypisz każdego z osobna), partner/partnerka, dziecko, rodzeństwo, przyjaciel/przyjaciółka.

Twój obecny poziom otwartości

Kolejnym krokiem po wypisaniu wszystkich bliskich Ci osób będzie ocena Twojej otwartości (według skali) względem każdej z nich w kontekście ważnych tematów (listę tematów znajdziesz dalej).

Skala:

0 – w ogóle nie rozmawiam na te tematy; druga osoba nie wie nic lub niewiele na dany temat

1 – rozmawiam na te tematy bardzo ogólnie, podając tylko częściowe informacje;  druga osoba zna niektóre informacje na dany temat

2 – rozmawiam na te tematy szczegółowo, przedstawiam jasno swoje obserwacje i przemyślenia oraz uczucia i potrzeby; druga osoba zna bardzo dużo informacji na dany temat

X – kłamię, przedstawiam nieprawdziwe informacje na ten temat; druga osoba zna fałszywy obraz sytuacji

[/et_pb_blurb][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Tematy i obszary życia

Zamieszczam tu przykładowe, a jednocześnie ważne zagadnienia na podstawie których możesz ocenić na ile jesteś otwarty w rozmowach na te tematy z bliskimi osobami. Niech posłużą Tobie również jako ściągawka, czyli o czym możesz rozmawiać z innymi.

  1. Zainteresowania – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak Twoje hobby, preferencje dotyczące ulubionej muzyki, filmów, gier, książek, jedzenia czy spędzania czasu wolnego.
  2. Poglądy i opinie – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak poglądy polityczne, religia, stosunek do używek, aborcji i innych ważnych, a czasami kontrowersyjnych tematów.
  3. Praca i nauka – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak preferencje dotyczące zawodu i wykonywanej pracy, poziom satysfakcji z wykonywanej pracy/nauki, ambicje i przyszłe cele zawodowe.
  4. Pieniądze – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak wysokość i źródła dochodów, długi i pożyczki, stosunek do wydawania pieniędzy, oszczędności czy hazard (o ile występuje).
  5. Osobowość i charakter – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak znajomość Twoich zalet i wad, samoocena, atrakcyjność względem przeciwnej płci, doświadczane emocje i stany wewnętrzne, lęki i obawy.
  6. Ciało i zdrowie – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak zadowolenie z wyglądu, uczucia związane z wagą ciała oraz poszczególnymi elementami ciała, kompleksy, stan zdrowia, problemy zdrowotne, przebyte choroby i terapie w przeszłości.
  7. Przeszłość – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak doświadczenia z dzieciństwa i okresu młodzieńczego, wspomnienia szkolne i inne ważne wydarzenia życiowe itp.
  8. Przyszłość – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak cele, plany i marzenia na przyszłość w kontekście różnych dziedzin życia: rodzina, praca, rozwój osobisty, spędzanie czasu wolnego itd.
  9. Relacje i stosunki z innymi – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak Twoje stosunki z rodziną i przyjaciółmi, przyjaciele i wrogowie (jeśli są) oraz Twoje oczekiwania względem relacji z innymi (partnerką, przyjaciółmi).
  10. Inne – zaliczają się tutaj takie zagadnienia jak seks, sposób odżywiania, pogląd na wychowanie dzieci oraz wiele innych istotnych dla Ciebie zagadnień.

Oceń swoją otwartość względem Twoich bliskich

Teraz przy każdej z osób, które wypisałeś wcześniej dopisz do każdego tematu Twoją ocenę według skali. Możesz rozbić każde zagadnienie (np. pieniądze) na podkategorie: wysokość i źródła dochodów, długi i pożyczki itd. Może się tak zdarzyć, że rozmawiasz z mamą na temat dochodów, ale o długach już niekoniecznie.

I tak na przykład Twoje odpowiedzi mogą wyglądać następująco:

Mama:

Zainteresowania – 2

Poglądy polityczne – 1

Długi i pożyczki – x

…………………………..

Teraz przyjrzyj się swoim odpowiedziom i zastanów się:

  • Na ile odczuwasz satysfakcję z poszczególnych relacji w kontekście Twojej otwartości?
  • Co chciałabyś zmienić w swojej otwartości względem innych?
  • Które tematy rozmów przyczyniłyby się do pogłębienia więzi?

3 kroki do większej otwartości przed innymi

1. Mów tylko o faktach – jeżeli do tej pory nie poruszałeś jakiegoś ważnego tematu z daną osobą to w pierwszej kolejności powiedz tylko o faktach w danej kwestii. Na tym etapie powiedź o tym kiedy, gdzie, co, kto i tak dalej. Np. Jeżeli nigdy nie powiedziałaś partnerce o jakimś ważnym lub trudnym wydarzeniu z dzieciństwa to opisz je podając informację na temat czasu, miejsca lub innych ludzi. Na początek tylko tyle.

2. Dodaj uczucia i potrzeby dotyczące przeszłości lub przyszłości – następnym krokiem jest dodanie do opowieści opisu swoich myśli, uczuć i potrzeb. Oprócz faktów powiedz o tym co myślisz i czujesz w związku z daną sprawą oraz jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania względem danego tematu. Np. Kiedy opowiadasz partnerce o jakimś ważnym lub trudnym wydarzeniu z dzieciństwa to powiedz jak się wtedy myślałeś i czułeś. Jak ta sytuacja wpłynęła na Ciebie, jakie wnioski i lekcje z tego wyciągnąłeś itp. Jak to wpłynęło na Twoje obecne poglądy np. wychowanie dzieci itp. Jest to rozgrzewka przed ostatnim krokiem.

3. Podziel się tym co myślisz i czujesz w danej chwili oraz czego potrzebujesz – jest to najtrudniejszy rodzaj otwarcia, ponieważ wymaga podzielenia się z drugą osobą – co myślisz, czujesz i potrzebujesz w danej chwili. Jednocześnie taki stopień otwartości daje największą satysfakcję oraz powoduje, że jesteśmy w kontakcie ze sobą. Np. kiedy ktoś próbuje wyperswadować Ci jakiś pomysł zamiast skupić się kontrargumentowaniu mówisz jak To na Ciebie wpływa. I tak możesz powiedzieć „Odnoszę wrażenie, że próbujesz mnie odwieść od pomysłu o którym Ci mówię i jestem z tego powodu trochę niespokojny. Szanuję to, że możesz mieć inny pogląd na ten temat, a jednocześnie zależy mi na uszanowaniu mojego pomysłu”.

6 Comments

  1. Ja nigdy nie mam oporów, aby rozmawiać z najbliższymi o różnych kwestiach, nawet tych najtrudniejszych.

    1. Gratuluję, to ogromna sztuka rozmawiać o najtrudniejszych kwestiach 🙂

  2. Niesamowicie ujęłaś temat otwartości. To rozebranie go na części jest bardzo dobre! Szczególnie dla osoby z niską samoświadomością.

    1. Cieszę się, że Ci się podoba 🙂

  3. Stopień otwartości jest kwestia bardzo indywidualną, zależy zarówno od preferencji i cech danej osoby, jak i od charakteru relacji. Co relacja to inna bliskość 🙂

  4. Grunt to otwartość i szczerość, jeśli one są to w kontaktach nie powinno być problemu. 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.