Ostatnio staje się coraz bardziej polarne pojęcie zdrowego stylu życia. Co się pod nim kryje? Podzielę się z Tobą moją definicją. Dla mnie zdrowy styl życia oznacza taki sposób życia, który nie tylko znacznie obniża ryzyko zachorowania na choroby, ale przede wszystkim pozwala żyć świadomie, odczuwać radość z życia oraz cieszyć się zdrowiem.

Co się składa na zdrowy styl życia:

Właściwa dieta

W myśl zasady, że „jesteśmy tym co jemy” powinniśmy odżywiać się tak jak zaprogramowała nas do tego natura, czyli jak najbardziej naturalnie. Nasza codzienna dieta powinna obfitować w składniki odżywcze i być w formie najbardziej zbliżonej do tego, co dało nam środowisko naturalne. Nie ma w niej miejsca na przetworzoną żywność, która powstała w laboratorium i ma długi termin ważności, a dodatkowo „wzbogacona” jest licznymi ulepszaczami. Natury nie da się oszukać i im szybciej się z tym pogodzimy tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.

Ruch/aktywność fizyczna

„Ruch potrafi zastąpić wiele tabletek, natomiast żadna tabletka nie zastąpi ruchu”. Optymalna aktywność fizyczna jest niezbędna dla każdego z nas. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących z ruchu. Lepszy nastrój i lżejsze ciało to tylko nieliczne z wielu pozytywnych konsekwencji jaki daje nam aktywność fizyczna. Można zacząć powoli wprowadzać coraz więcej ruchu do swojego życia, a na korzyści nie będzie trzeba długo czekać.

Spokojny sen

Często niedoceniony w dzisiejszym szalonym tempie życia. Potrzebujemy około 8 godzin snu, a to dlatego, że podczas spokojnego snu nasz organizm ma okazję się zregenerować i uruchomić mechanizmy samoleczenia. Przewlekły niedobór snu skraca nam długość życia. Melatonina (wydzielana podczas snu, w całkowitej ciemności) jest niezbędnym hormonem, którego niedobór ma związek z nadwagą, a nawet nowotworami. Natomiast jak dla mnie energia i koncentracja uwagi po przespanej nocy jest bezcenna 😊

Ograniczenie stresu

Tak naprawdę stres jest głównym winowajcą okradającym nas ze zdrowia i radości z życia. Nawet jeżeli zadbamy o dobre odżywianie i ruch to stres zniweczy wszystko. Dlaczego? Otóż stale podwyższony poziom kortyzolu (hormon stresu) sieje spustoszenie w całym organizmie, nie pozwalając mu się zregenerować i wrócić do stanu homeostazy (równowagi) oraz uruchomić mechanizmów samonaprawy. Gdybyś miał zrobić tylko jedną rzecz dla swojego zdrowia to świadomie ogranicz stres. Zastanów się jakie czynności w największym stopniu pomagają Ci się odprężyć . Dla jednych to będzie ulubiony sport czy hobby, dla innych rozmowa z przyjacielem, a jeszcze innych medytacja. Ważne, aby każdy miał taką aktywność w swoim życiu, dzięki której się relaksuje.

Wspierające myśli

Każdego dnia przez nasz umysł płyną nieustannie nasze myśli, których nie sposób wyłączyć. Towarzyszą nam przez całe życie. Niestety często są to myśli, które wywołują nasz lęk, niepokój i przykre uczucia. Wówczas nie pozwalają nam cieszyć się życiem, w zamian zamartwiamy się rzeczami, które się nigdy nie wydarzą lub nie mamy na nie wpływu. Są to często myśli krytykujące nas samych lub innych ludzi. Takie myśli pogłębiają stres i niezadowolenie z życia. Aby móc prowadzić harmonijnie życie musisz nauczyć się nabrać dystansu do swoich myśli i przekształcić je w myśli, które będą dodawać Ci skrzydeł, a nie je podcinać. Na szczęście jest to możliwe, sama przez to przeszłam i Ciebie też do tego zachęcam.

Równowaga emocjonalna

Każdy z nas doświadcza zarówno przyjemnych jak i nieprzyjemnych uczuć i nastrojów. Żadne z nich nie są złe ani dobre, ponieważ nawet te „negatywne” pełnią ważną funkcję w naszym życiu. I tak na przykład smutek pomaga Ci dowiedzieć co jest dla ciebie ważne i to zdobyć oraz komunikuje innym że potrzebujesz wsparcia (funkcja społeczna). Jednak zbyt długie „zaleganie” emocji bez wyraźnej przyczyny nie powinno mieć miejsca. Tak więc zarządzanie własnymi emocjami oraz dążenie do stabilności emocjonalnej jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest wiele metod, które pomagają obserwować i rozpoznawać własne uczucia oraz kierować nimi, aby Tobie służyły.

Satysfakcjonujące relacje z innymi

Jak mówią badania, aż 90% szczęścia zależy od satysfakcjonujących relacji z innymi. Jesteśmy istotami społecznymi i bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego są zdrowe relacje z ludźmi. Potrzeba przynależności jest niezwykle silna w naszym życiu. A kojąca rozmowa z kimś bliskim, kiedy mamy jakiś problem lub trudną sytuacje może zdziałać wiele dobrego. Badania jasno pokazują, że wsparcie ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia nawet w przypadku osób, które doświadczyły różnego rodzaju traumy.

Brak któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów może znacznie zakłócić radość z życia, utrzymanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Zastanów się który z elementów w tej chwili wymaga największej uwagi i troski. Zacznij zmianę od tego elementu. Powoli, krok po kroku wprowadzaj kolejne zmiany na lepsze. Sposobów na to jest wiele. Czytaj wiarygodne książki lub materiały, bierz udział w warsztatach i szkoleniach. A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia znajdź osobę, która się tym zajmuje profesjonalnie.

13 Comments

 1. Ja bym dołączył samoświadomość która jest niezbędna do wdrożenia tych bardzo wartościowych wskazówek. Myślę, że większość z nas za mało czasu poświęca na refleksję nad tym co robi.

  1. Zgadzam się z Tobą – jest to fundament w budowaniu nawyków zdrowego stylu życia 🙂

 2. Super post. Równowaga to podstawa.

 3. Styl życia w ponad 50% decyduje o naszym zdrowiu. Dbajmy więc, aby był to zdrowy styl życia. Czyli taki, dzięki któremu lepiej się czujemy teraz, ale też będzie procentowało to w przyszłości!

  1. Dokładnie tak 🙂

 4. świetnie opisany zdrowy styl życia, długi czas staram się go wprowadzić jest ciężko ale kiedyś się uda 🙂

  1. Każdy krok we właściwym kierunku to już postęp 🙂

 5. Lepiej bym tego nie ujęła. Zdrowe odżywianie to tylko jedna z cegiełek, która składa się na zdrowy styl życia.

 6. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

 7. Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąć wrogów w nasze nieszczęście. M. von Ebner-Eschenbach.

 8. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

 9. Dzięki za ten wpis jest ciekawy i inspirujący. Tylko nie zasypiaj gruszek w popiele czekam na więcej.

 10. Czy wiesz, że tworzysz ciekawe i oryginalne treści, wkład jaki wnosisz w społeczność blogową zasługuję na podziw i szacunek,trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele. Dzięki!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.