Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a tym samym czas na podsumowanie tego, co udało się osiągnąć w minionym roku. Czy wiesz że tylko 8% ludzi udaje się osiągać założone cele? Dlaczego pozostałe 92% ludzi nie osiąga celów? O tym właśnie za chwilę przeczytasz. Podzielę się też antidotum na te najczęstsze problemy!

Najczęstsze przeszkody na drodze do osiągania celów

1. Przeszkody mentalne

Z pewnością doskonale znasz ten głos, który Ci podpowiada „to i tak się nie uda”, „to nie ma sensu”, „jestem niewystarczająco dobry/wytrwały”, „to zbyt trudne”, „zrobię to później”, To wszystko podpowiada Ci Twój umysł, aby chronić Cię przed rozczarowaniem, porażką lub innym negatywnymi skutkami. Sam głos Twojego umysłu nie stanowi problemu, ale to że go słuchasz i mu wierzysz.

Antidotum: wznieś się ponad własny umysł, zauważ i nazwij te myśli, podziękuj swojemu umysłowi, że się taka bardzo stara i … rób rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

2. Zbyt ogólne i/lub przytłaczające cele

Twój cel może być zbyt duży i zostałeś przytłoczony. A być może brakuje ci umiejętności i/lub zasobów, aby go osiągnąć (np. czasu, pieniędzy, zdrowia, umiejętności lub wsparcia).

Antidotum: realistycznie wyznaczaj cele. Jeśli brakuje ci umiejętności, ustal cel pośredni, aby się ich nauczyć. Jeśli twój cel jest zbyt duży, podziel go na małe etapy. Jeśli brakuje ci zasobów, zastanów się (warto z drugą osobą), jak możesz je zdobyć. Z kolei jeśli cel jest naprawdę niemożliwy, np. z powodu problemów zdrowotnych, finansowych lub zewnętrznych barier, na które nie masz bezpośredniego wpływu, ustaw inny cel.

3. Unikanie dyskomfortu

Wiele celów wiąże się z wyjściem poza strefę komfortu, co wymaga gotowości na zrobienie miejsca dla dyskomfortu związanego z tym wyzwaniem. W takim przypadku nie chcesz zrobić miejsca na niepokój, frustrację, strach przed porażką lub inne niewygodne myśli i uczucia.

Antidotum: jeżeli podejdziesz do niewygodnych emocji z akceptacją, traktując je jako przemijające stany to nie będą miały one na ciebie tak bardzo negatywnego wpływu.

4. Brak misji życiowej i obranego kierunku w życiu opartego na Twoich wartościach

Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz, w jakim miejscu chcesz znaleźć się za kilka lat to skąd masz wiedzieć którą drogę wybrać? Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynasz realizować cudze plany i marzenia, kiedy nie widzisz sensu w tym co robisz trudno będzie znaleźć motywację potrzebną do realizacji długoterminowych celów.

Antidotum: Ustalenie wartości: połącz się z tym, co jest dla Ciebie ważne w związku z tym celem. Czy to naprawdę znaczące? Czy jest to zgodne z Twoimi wartościami? Czy to naprawdę ważne? Czy porusza twoje życie w kierunku, w którym chcesz iść?

5. Brak planu działania oraz koncentracji na celu

Chaotyczne, rozproszone i niespójne działania prowadzą donikąd i zwykle powodują zbaczanie z wyznaczonego szlaku. Łatwo się wówczas rozproszyć i stracić z oczu to co jest ważne oraz zajmować się rzeczami mało istotnymi.

Antidotum: opracuj szczegółowy plan działania oraz regularnie weryfikuj realizację planu i celów pośrednich. W razie konieczności (np. gdy pojawią się nowe dane, możliwości, przeszkody) nanieś poprawki do planu.

Zanim przystąpisz do ustalania celów zadaj sobie to pytanie: czy jesteś gotów zrobić miejsce dla trudnych myśli i uczuć, które pojawiają się? Nie daj się im złapać ani nie walcz z nimi. Zamiast tego podejmuj skuteczne działania, aby zrobić to, co ważne, głęboko w twoim sercu i idź śmiało do przodu w kierunku życia, które jest dla Ciebie ważne! Nie pozwól, aby kolejny rok okazał się kolejnym straconym! Zrób wszystko, aby zbliżyć się do tego, co dla Ciebie jest ważne w życiu!!!

Jeżeli potrzebujesz pomocy w ustaleniu Twoich celów i wartości oraz stworzenia planu działania zapraszam do kontaktu!

1 Comment

  1. Pieknie wytłumaczone. Nic dodać, nic ując

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.