Ogromna liczba ludzi boryka się na co dzień z niskim lub niestabilnym poczuciem własnej wartości. Z tego powodu omija ich wiele cennych rzeczy w życiu. Dziś podzielę się sprawdzonymi sposobami, aby poczuć się pewniej we własnej skórze.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Jak sama nazwa wskazuje jest to wewnętrzne i głębokie przekonanie, że jestem wartościowym człowiekiem. A więc nie jest to coś co jest uzależnione od zewnętrznych czynników, takich jak osiągnięcia, sukcesy, czy aprobata innych. Prawdziwym źródłem poczucia własnej wartości jest życie w zgodzie ze sobą oraz spójne życie, w którym codzienne zachowania i wybory odbijają nasze najgłębsze wartości.

Co decyduje o poczuciu własnej wartości?

Poczucie własnej wartości nie bierze się znikąd. Jest ono oparte na:

 • Dobrej znajomości siebie, w tym naszych wyjątkowych cech i talentów oraz najgłębszych wartości z którymi się już urodziliśmy.
 • Akceptacji siebie wraz ze wszystkimi zaletami i słabościami.
 • Lepszego rozumienia siebie, w tym własnych reakcji, odczuć, myśli i potrzeb.
 • Realizacji swojej życiowej misji, która nadaje sens naszemu życiu oraz przyczynia się do niesienia dobra innym ludziom i światu.

Skąd się bierze niskie lub niestabilne poczucie własnej wartości?

 • Warunkowa akceptacja w dzieciństwie – aby zasłużyć na miłość i akceptację naszych bliskich musieliśmy się wyrzec pewnych części nas samych (emocje, potrzeby) oraz zaspokajać potrzeby innych kosztem naszych własnych.
 • Inni nie dostrzegali i nie cenili naszych najgłębszych skarbów (cech osobowości, wartości) lub je nawet wyśmiewali.
 • Nie mieliśmy potrzebnego wsparcia, aby rozwijać nasze niepowtarzalne cechy, talenty i wartości.

Jest jednak dobra wiadomość – pomimo wielu ograniczeń w dzieciństwie można podnieść poczucie własnej wartości. Co prawda wymaga to pewnego wysiłku i pracy.

Po czym poznać zdrowe poczucie własnej wartości?

Osoby znające swoją wartość:

 • Nie potrzebują dostawać z zewnątrz poklasków, pochlebstw itp.
 • Nie odczuwają potrzeby chwalenia się swoimi sukcesami/osiągnięciami.
 • Szanują siebie i innych.
 • Chętnie pomagają innym oraz dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem
 • Znają swoje zalety i mocne strony, ale i ograniczenia, jednocześnie je akceptując.
 • Potrafią sobie i innym wybaczać potknięcia.
 • Potrafią przyznać się do błędu oraz jeśli trzeba przeprosić.
 • Mają odwagę żyć w zgodzie ze sobą i swoimi najgłębszymi wartościami, kierując się nimi w swoich codziennych wyborach.
 • Biorą odpowiedzialność za siebie (w tym swoje wybory i reakcje); nie zrzucają winy i odpowiedzialności na innych.
 • Potrafią wyrażać własne zdanie oraz potrzeby z szacunkiem dla innych.
 • Nie dają się manipulować innym ludziom.
 • Potrafią odmawiać innym bez poczucia winy, jeśli nie mogą spełnić cudzej prośby.
 • Postępują w sposób łagodny i stanowczy wobec innych.
 • Troszczą się o siebie i innych.
 • Potrafią cieszyć się ze swoich oraz cudzych sukcesów i osiągnięć.
 • Potrafią działać pomimo wewnętrznych ograniczeń i obaw.
 • Potrafią przyjmować odmowę innych i nie biorą jej zbyt osobiście.

5 kroków do stabilnego poczucia własnej wartości

 1. Poznaj siebie i swoje wewnętrzne skarby

  Jak chcesz czuć się wartościowym człowiekiem, kiedy nie znasz mocnych cech osobowości, talentów, umiejętności i zainteresowań. Często jest tak, że zazdrościmy innym pewnych cech, wiedzy czy umiejętności podczas, gdy sami mamy ich całkiem sporo. Jeżeli masz z tym problem warto sięgnąć po testy osobowości lub zapytać innych, co w Tobie cenią.

 2. Zaakceptuj siebie

  Dopóki będziesz ubolewał nad tym, że nie jesteś taki jak inni dopóty nie zbudujesz zdrowego poczucia własnej wartości. Nie dwóch identycznych osób na świecie, każdy jest inny i wyjątkowy. Każdy też jest potrzebny i może wnieść swoją niepowtarzalną cząstkę do świata. Zdecyduj za co Ty chcesz zostać zapamiętany.

 3. Rozwijaj swoje mocne strony –

  Kiedy już odkryjesz swoje dobre cechy osobowości oraz zaakceptujesz to kim jesteś zacznij wykorzystywać je w codziennym życiu. Prawda jest taka, że nikt nie jest dobry we wszystkim. Ludzie sukcesu dobrze wiedzą w czym są dobrzy i oddają się czynnościom, które to potwierdzają. Wówczas rośnie gwałtownie poczucie własnej wartości i skuteczności.

 4. Wsłuchuj się w siebie (intuicja, emocje i potrzeby) oraz postępuj w zgodzie ze sobą.

  Kiedy robimy coś wbrew sobie (np. spełniamy cudzą prośbę nie mając na to ochoty) to zawsze cierpi na tym nasze poczucie własnej wartości. Dlatego staraj się jak najczęściej być sobą i robić to co służy nie tylko innym, ale również Tobie na dłuższą metę. Miej odwagę żyć w zgodzie z tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

 5. Buduj głębokie i satysfakcjonujące więzi z innymi

  Jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy wartościowych relacji z innymi. Dlatego otaczaj się ludźmi, którzy Cię w pełni akceptują, a przy tym wspierają. Buduj relacje oparte na wzajemności i zdrowej równowadze w braniu i dawaniu. Nikt nie jest w stanie trwać długo w destrukcyjnych relacjach bez uszczerbku na poczuciu własnej wartości.

Pamiętaj budowanie stabilnego poczucia własnej wartości wymaga czasu i wysiłku. Każdy dzień jest okazją, aby podejmować określone działania, które Ci w tym będą służyć. Warto na koniec dnia zdać przed sobą samym „rachunek sumienia” w danym dniu przybliżyło mnie to tego, a co oddaliło. Mając taką świadomość stabilne poczucie własnej wartości jest bliżej niż myślisz!

Jeżeli z jakichkolwiek powodów trudno Ci samemu podjąć odpowiednie kroki w kierunku stabilnego poczucia własnej wartości to umów się na konsultację ze mną. Dowiedź się w jaki sposób mogę Ci pomóc!

9 Comments

 1. Większość osób twierdzi, że hasło “zaakceptuj siebie” jest bez sensu, bo jeśli ktoś ma faktyczny problem, niezaleczone kompleksy, to sam fakt stanięcia w lustrze i stwierdzenia “akceptuję to czy tamto” – niestety nie pomoże. I ja się z tym zgadzam. Popieram również dbanie o własny komfort psychiczny – w dzisiejszych czasach robimy rzeczy głównie pod innych, żeby ich zadowolić. I być może również dlatego (ale i z własnego doświadczenia) wiem, że wcale nie trzeba budować relacji z innymi, lepiej po prostu być fair.

 2. Moim zdaniem na poczucie własnej wartości ogromny wpływ ma też pozycja społeczna i materialna. Znam ludzi, którzy naprawdę mieli zdrowe poczucie wiary w siebie, jednak roczne bezrobocie zupełnie ich zmieniło – stracili status osoby zaradnej, a dodatkowo permanentny brak gotówki jeszcze pogłębił depresję. I nie mówię o ludziach, którzy siedzą z założonymi rękami i czekają, aż praca sama spadnie im z nieba. Oni naprawdę jej szukali i nie znaleźli…

 3. Bardzo cenne rady. Sama wiem po sobie iż będąc w dzieciństwie ciągłe porównywana z innymi miałam pewne problemy z poczuciem własnej wartości. Zgodzę się z Tobą iż głębsze poznanie siebie i akceptacja własnych słabości pomaga w odkryciu tego co stanowi istotę nas samych.

 4. Fajny wpis. Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne. Ma ogromny wpływ na nasze życie. Ale to poczucie trzeba budować już od dzieciństwa, bo potem odbija się to na całym życiu

 5. Czy osoby pewne siebie nie lubią chwalenia czy poklasku?

  1. Dobre pytanie 🙂 Każdy potrzebuje od czasu do czasu słów uznania i docenienia, jednak osoby pewne siebie nie są od nich z pewnością uzależnione i nie budują na ich bazie poczucia własnej wartości 🙂

 6. Dlatego staram się za wszelką cenę w żadnej sytuacji nie strzelać dzieciom tekstami typu “a ktoś tam coś tam robi, umie itp”…

  1. Dokładnie, nasze słowa kierowane do dzieci mogą albo podnosić albo obniżać ich poczucie własnej wartości. Warto mieć tego świadomość.

 7. Wartościowy artykuł 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.