Za każdym razem kiedy biorę udział w uroczystości zaślubin i słyszę jak nowożeńcy wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej odczuwam wzruszenie. Dla mnie słowa te mają głębokie znaczenie i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dzisiejszy wpis kieruję do osób, które zdają sobie sprawę z doniosłości tych słów i pragną pozostać wierni wobec osób, którym złożyli przysięgę. Nie zawsze jest to proste.

Przeszkody na drodze wierności

Życie jest nieprzewidywalne, dlatego też trudno założyć co nas spotka podczas wielu lat trwania w małżeństwie. Niestety trudności są nie do uniknięcia, dlatego aby je przezwyciężyć trzeba wpierw mieć ich świadomość. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny, z powodu których małżonkowie łamią przysięgę małżeńską:

 • Negatywne wzorce z zewnątrz – szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wierność przestała być cnotą, a wiele osób z bliskiego towarzystwa wdaje się w romanse. Dlatego jeśli chcesz pozostać wierny otaczaj się ludźmi z podobnym systemem wartości do Ciebie.
 • Alkohol – często robimy rzeczy, których potem żałujemy pod wpływem alkoholu. Dlatego warto być czujnym i nie pić takich ilości trunków, po których nasz system ostrzegawczy się wyłącza.
 • Kryzys w małżeństwie – większość zdrowych związków przechodzi od czasu do czasu załamanie i należy pogodzić się z tym faktem. Jednocześnie należy podjąć właściwe kroki, aby zażegnać jak najszybciej kryzys. Czasami może być potrzebna fachowa pomoc z zewnątrz.
 • Rutyna w związku – nuda i rutyna w związku są bardzo niebezpieczne, gdyż jesteśmy bardziej podatni na pokusy z zewnątrz. Zastanów się jak było kiedyś, co sprawiało Wam obojgu radość i wróćcie do wspólnych i ciekawym czynności. A może zrobicie wspólnie cos szalonego?
 • Atrakcyjna osoba – jest niemal pewne, że prędzej czy później pojawi się w naszym otoczeniu ktoś, kto zwróci naszą uwagę. Największe zagrożenie stanowią osoby, które są atrakcyjne, zarówno fizycznie jak i wewnętrznie. Wówczas łatwo się zatracić. W takim wypadku należy jak najszybciej uciąć taką znajomość. Wiele osób wciąga się w grę twierdząc, że wszystko kontrolują i robią to z czystej ciekawości. Niestety niezauważalnie wciągają się szybciej w romans niż mogli przewidzieć.

Jak dochować wierności?

Jeżeli wierność stanowi ważną wartość w Twoim życiu to zastosuj się do poniższych wskazówek.

 1. Podejmij silną decyzję, że dochowasz wierności

Wierność to świadomy wybór. Dlatego załóż z góry, że nie ma innej opcji. Czasami słyszę, że różnie w życiu bywa i nie wiadomo jak się ułoży. W takim przypadku już podświadomie dajemy sobie przyzwolenie na niewierność, a nasz umysł to koduje. Dlatego jeśli chcesz pozostać lojalny to wierz w to, że Ci się to uda.

 1. Unikaj niepotrzebnych pokus

Prawda jest taka, że nikt nie wie jak się zachowa w pewnych sytuacjach. Wiemy bowiem o sobie tyle, na ile nas sprawdzono. Dlatego lepiej nie kusić losu i w odpowiednim momencie powiedzieć stop. Im pokusa silniejsza tym trudniej jest się jej oprzeć. Dlatego, jeśli wiesz do czego dochodzi na imprezach integracyjnych twojej firmy to po prostu nie bierz w nich udziału.

 1. Kiedy ktoś inny Cię zauroczy to zbliż się do współmałżonka

Jest wysoce prawdopodobne, że podczas kilkunastu lat małżeństwa pojawi się na Twojej drodze ktoś, kto Cię oczaruje. Nie wspominając o tym, że ta osoba może chcieć wejść w bliższą relację z Tobą. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja nie wchodź w nią i jak najszybciej ją urwij. W zamian zbliż się do swojego partnera.

 1. Dbaj o wzajemną bliskość w związku oraz zaspokajanie ważnych potrzeb

Na zdradę najbardziej narażone są związki, w których brakuje bliskości i intymności oraz w których nie są zaspokajane ważne potrzeby (np. zrozumienie, dotyk, seks). Aby temu zapobiec warto co jakiś czas robić „diagnozę” poziomu zaspokojenia ważnych potrzeb w związku. W przypadku niekorzystnego bilansu zaspokojonych potrzeb należy podjąć właściwe kroki w celu jak najszybszego odbudowania więzi.

 1. Uświadom sobie, że nie ma idealnych partnerów

Żaden mąż ani żona nie jest idealny i nie posiada wszystkich pożądanych cech. Być może Twój mąż nie jest taki towarzyski i dowcipny jak mąż koleżanki, za to wspaniale opiekuje się dziećmi, podczas gdy ten drugi już niekoniecznie. Podobnie Twoja żona, może jest mniej atrakcyjna niż koleżanka z pracy, za to jest bardziej życzliwa i wyrozumiała. Zamiast porównywać swojego współmałżonka z innymi skup się na docenianiu jego wyjątkowych cech, dzięki temu pozwolisz stać mu się jeszcze lepszym. Nie można mieć wszystkiego i należy się z tym pogodzić.

Na koniec chciałabym się czymś podzielić. W mojej pracy miałam kilkakrotnie okazję pracować z osobami, które dopuściły się zdrady. To, jak z perspektywy czasu, bardzo żałowały swojej decyzji nie da się opisać. Rozbita rodzina, samotne dzieci, długi i pogrzebane wspólne marzenia i nadzieje  – to tylko niektóre z konsekwencji zdrady. Dlatego zanim postawisz jakikolwiek krok zastanów się nad długotrwałymi jego konsekwencjami. Bowiem raz nadszarpnięte zaufanie jest bardzo trudno odbudować. A czasami jest to niemożliwe.

24 Comments

 1. Niby takie proste zasady, a niektórym tak trudno ich przestrzegać… Nie rozumiem, dlaczego w dzisiejszym świecie te zasady już nie są oczywistością.

 2. Oczywiste a czasami jak się patrzy na niektóre osoby to, nie przestrzegają żadnej z nich. Dla mnie nie dochowanie ich będąc w związku to absurd!

 3. Mądrze napisanie. Tylko teraz się tak dużo słyszy o zdradach rozwodach że głowa mała.

 4. Fakt, łatwo nie jest ale przy odrobinie współpracy…..

 5. Myślę, że kiedy kogoś się naprawdę kocha to trudno nawet pomyśleć o zdradzie. Czy tak nie jest?

  1. Umieć kochać to dzisiaj już jest wielka sztuka: zachwycać się kimś, dostrzegać i doceniać wszystko co dobre i piękne w drugim, wyrażać zrozumienie i wspierać w trudnościach, umieć milczeć gdy to lepsze i mówić, gdy trzeba, mieć tę osobę na pierwszym miejscu zaraz po Bogu-mieć czas interesować się drugim i umieć przebaczać… Kto dziś tak potrafi?

 6. Zgadzam się z Elą, takie zasady powinny być oczywiste, żadna para nie ma fajerwerków codziennie, dlatego trzeba samemu dbać o związek i starać się nie tylko przez pierwszy rok czy do ślubu.

 7. Niby takie proste a jednak tak wielu ludzi ma z tym problem. 🙁

 8. Podpunkt piąty! To powinno być na naukach przedmałżeńskich 🙂
  Znałam wiele par, w których jedna ze stron dopuszczała się zdrady, argumentując to właśnie wyidealizowanym kochankiem. Byli zauroczeni i nie widzieli wad, a jak magia romansu prysła, okazywało się, że kochanek ma również wady. Pojawiał się ogromny żal, wyrzuty sumienia i rozczarowanie.

  1. To prawda, wiele osób daje się na to nabrać.

 9. Bardzo się cieszę, że nie muszę się o to martwić, bo ani nie jestem zamężna ani nie miałam nigdy problemów z dochowaniem wierności. 🙂 Poza tym wydaje mi się, że przede wszystkim trzeba chcieć, nic na siłę. 🙂

 10. Uśmiałam się trochę, z reguły nikt nie wchodzi w związek , żeby być niewiernym, ale w życiu bywa różnie. Kryzys, rutyna, pojawia się ktoś ciekawy na horyzoncie i… nie zawsze się udaje być wiernym.

 11. Wierność powinna być czymś oczywisty w związku dwojga ludzi… Wierność jest nie tylko fizyczna ale i psychiczna. Uważam, że jeżeli ktoś się zastanawia jak dochować wierności – to już w tym momencie nie jest w pełni z drugą osobą.

 12. Przedłużaj swoją przysięgę każdego ranka o nowy dzień.
  Wyobraź sobie, że jednym głupim ruchem możesz stracić wszystko, co budowałeś przez lata,

 13. Mądry wpis, i dobrze, że zostało to tutaj wypowiedziane. Myślę, że problem pojawia się już na samym początku, kiedy ludzie biorą ślub w emocjach, a nie jako racjonalną, przemyślaną decyzję. To, że kocham mojego męża, jest decyzją, i chociaż wydaje się być to odarte z romantyzmu wcale takie nie jest. Człowiek który podejmuję świadome decyzję, to człowiek odpowiedzialny. Bo przecież nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale przecież słowo się rzekło 🙂

 14. Masz rację, to kwestia wartości.
  Jeśli jestem w związku, to tylko z kimś, kto jest tak bardzo dla mi bliski i atrakcyjny fizycznie, mentalnie i emocjonalnie, że cała reszta populacji – jakkolwiek wspaniała by nie była, nie ma u mnie szans.
  Jestem lojalna jak pies 😉

 15. Niby jest to proste, niby ludzie powinni o tym pamiętać, ale w praktyce zawsze krzywdzą siebie nawzajem. Nie potrafię sobie wyobrazić, że mogłabym zdradzić partnera. Wiem, że nie uległabym pokusom, bo tego po prostu nie chcę.

 16. trzeba mieć dobrze poukładany system wartości

 17. Naprawdę wartościowy post. Cieszę się,że o tym piszesz bo faktycznie dzisiejsze czasy przeznaczają znaczenie prawdziwych wartości.

 18. Proste zasady, a jednak nie wszyscy się nimi kierują.

 19. Zasady niby oczywiste a jednak nie przez wszystkich respektowane… ostatnie badania wskazują, że jest coś takiego jak “gen zdrady”. Z byciem w związku jest tak jak z każdą inną używką. Dopóki nowy jest intrygujący, podniecający, namiętny- wtedy też wydzielają się hormony szczęścia- tak sama zasada jak przy spożywaniu narkotyków czy alkoholu. Z czasem gdy wkrada sie stagnacja i rutyna poziom wspaniałego haju hormonalnego spada… i robi się nudno- zwyczajnie się przyzwyczajamy…i już partner nie działa na nas tak jak kiedyś. Stąd ludzie po pewnym czasie zaczynają poszukiwać tego zastrzyku hormonalnego, ktory znajdują w nowej znajomosci. Oczywiście nie jest to niczym dobrym, wręcz przeciwnie.
  Jednak to poniekąd wyjaśnia ludzkie skłonności do zdrady, wtedy pozwalamy by nami zawładnęły instynkty… a nie ludzka zdolność do rozumowania i dokonywania wyborów

  1. Coś w tym jest i zgadzam się, że nowe znajomości powodują wydzielanie pewnych hormonów. Są też jednak badania pokazujące, że u osób mających rozwiniętą silną więź ze współmałżonkiem wydziela się oksytocyna, zwana hormonem bliskości 🙂 Efekt też bardzo korzystny!

 20. Czasem trudno powstrzymać myśli o kimś innym, ale jeśli zależy nam na dotychczasowym partnerze to powinniśmy odciąć się od myślenia o innym

  1. Zgadza się, nie mamy wpływu na to jakie myśli się pojawią w naszym umyśle, ale dzięki naszej korze przedczołowej nie musimy iść za głosem instynktu, ale podjąć świadomą decyzję mając na uwadze skutki tejże decyzji 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.