Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi, a to oznacza, że potrzebujemy siebie nawzajem by móc żyć w pełni. Świadczy o tym chociażby fakt, że wielu z naszych potrzeb nie jesteśmy w stanie zaspokoić samodzielnie. Mam tu na myśli takie potrzeby jak kontakt z innymi, bycie zrozumianym, przynależność do grupy, akceptacja i uznanie czy miłość i dotyk. Brak zaspokojenia powyższych potrzeb prowadzi do frustracji, bólu i cierpienia. Aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji powinniśmy umiejętnie współpracować z innymi, aby wzajemnie przyczyniać się do wzbogacania swojego życia.

Często spotykam się z zarzutami, że inni nie chcą współpracować, ponieważ są samolubni, leniwi i … (sam dodaj co jeszcze). Okazuje się jednak, że aby inni chcieli współdziałać powinny być spełnione pewne warunki, o których czasem zapominamy.

Co decyduje o tym, że inni chcą z nami współpracować?

Podzielę się z Tobą warunkami, które wymienili uczestnicy moich warsztatów z efektywnej komunikacji (inspirowanych filozofią „Porozumienia bez Przemocy” NVC). Uznali oni, że mają ochotę współpracować z innymi, jeśli mogą liczyć na:

 • Atmosferę życzliwości
 • Wsparcie i ufność
 • Możliwość wyboru (pomysłów, działań)
 • Możliwość bycia wysłuchanym i zrozumianym (empatia)
 • Prośby zamiast żądań
 • Przyzwolenie na popełnianie błędów
 • Swobodę wypowiedzi
 • Postawę ciekawości i otwartości
 • Zachętę do działania
 • Słowa uznania
 • Pozytywne nastawienie i intencję
 • Szczerość (brak manipulacji)
 • Wzajemność
 • Pokorę drugiej osoby (świadomość, że nie wszystko wie się samemu najlepiej)

Pomimo, że jest to oczywiste w teorii to nie zawsze jest to proste w praktyce. Dlatego jeśli w przyszłości będziesz zły z powodu braku chęci współpracy ze strony innych  – upewnij się czy spełniłeś powyższe warunki!

A Ty sam w jakich warunkach chcesz współpracować z innymi?

14 Comments

 1. Bardzo ciekawy i przydatny tekst. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to co proste w teorii, jest też proste w praktyce. Zanim zaczniemy wymagać od innych, warto abyśmy zaczęli najpierw od wymagania od siebie.

  1. Słuszna uwaga, najpierw powinniśmy zacząć od siebie 🙂

 2. Te wszystkie warunki działają również u mnie. Ja nie lubię współpracować z ludzmi, którzy traktują mnie z góry 😉

  1. Myślę, że nikt nie lubi, a już z pewnością na dłuższą metę 🙂

 3. Niby wszystko oczywiste ale zebrane w całość daje do myślenia

  1. To się cieszę 🙂

 4. Współpraca, to w dzisiejszych czasach nie lada umiejętność, ale jakże potrzebna. W każdej pracy w większym lub mniejszym stopniu, ale jest obecna. Zasada, której ja się trzymam, to “współpracuj tak, jakbyś chciał, żeby z Tobą współpracowano” 🙂

  1. Podoba mi się zasada, byłabym szczęśliwa gdyby panowała w każdej dziedzinie życia. Abyśmy traktowali innych w taki sam sposób, w jaki sami chcemy być traktowani 🙂 Nikt nam nie zabroni, abyśmy sami mogli ją stosować!

 5. Warto przeanalizować wszystkie punkty, refleksyjnie się do nich odnieść, a później praktycznie je wykorzystać. 🙂

 6. Kiedy muszę współpracować z osobą, która nie jest wobec mnie miła, pomocna itp itd. to mi się odechciewa. Jednak kiedy natrafiasz na osobę otwartą i chętną to wszystko idzie w mgnieniu oka 🙂 Brak manipulacji to bardzo ważny punkt. Ludzie lubią wpływać na inne osoby tak, żeby uzyskać jak najwięcej, bądź szybciej.

 7. Dla mnie też dobra atmosfera w pracy to podstawa, a i pozytywne nastawienie jest nie mniej ważne.

  1. Dokładnie, w końcu w pracy spędzamy większość dnia, dlatego warto aby spędzać ten czas w życzliwej atmosferze 🙂

 8. Masz 100% racji. W życiu ważna jest współpraca z innymi i wiele czynności tego wymaga. Ważne, by nie tylko wymagać czegoś od innych, ale także samemu umieć współpracować, podejmować wspólne decyzje oraz działać. 🙂

  1. Podoba mi się Twoje podsumowanie, dziękuję 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.