Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi, a to oznacza, że potrzebujemy siebie nawzajem by móc żyć w pełni. Świadczy o tym chociażby fakt, że wielu z naszych potrzeb nie jesteśmy w stanie zaspokoić samodzielnie. Mam tu na myśli takie potrzeby jak kontakt z innymi, bycie zrozumianym, przynależność do grupy, akceptacja i uznanie czy miłość i dotyk. Brak zaspokojenia powyższych potrzeb prowadzi do frustracji, bólu i cierpienia. Aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji powinniśmy umiejętnie współpracować z innymi, aby wzajemnie przyczyniać się do wzbogacania swojego życia.
Często spotykam się z zarzutami, że inni nie chcą współpracować, ponieważ są samolubni, leniwi i … (sam dodaj co jeszcze). Okazuje się jednak, że aby inni chcieli współdziałać powinny być spełnione pewne warunki, o których czasem zapominamy.
Co decyduje o tym, że inni chcą z nami współpracować?
Podzielę się z Tobą warunkami, które wymienili uczestnicy moich warsztatów z efektywnej komunikacji (inspirowanych filozofią „Porozumienia bez Przemocy” NVC). Uznali oni, że mają ochotę współpracować z innymi, jeśli mogą liczyć na:
- Atmosferę życzliwości
- Wsparcie i ufność
- Możliwość wyboru (pomysłów, działań)
- Możliwość bycia wysłuchanym i zrozumianym (empatia)
- Prośby zamiast żądań
- Przyzwolenie na popełnianie błędów
- Swobodę wypowiedzi
- Postawę ciekawości i otwartości
- Zachętę do działania
- Słowa uznania
- Pozytywne nastawienie i intencję
- Szczerość (brak manipulacji)
- Wzajemność
- Pokorę drugiej osoby (świadomość, że nie wszystko wie się samemu najlepiej)
Pomimo, że jest to oczywiste w teorii to nie zawsze jest to proste w praktyce. Dlatego jeśli w przyszłości będziesz zły z powodu braku chęci współpracy ze strony innych – upewnij się czy spełniłeś powyższe warunki!
A Ty sam w jakich warunkach chcesz współpracować z innymi?
Bardzo ciekawy i przydatny tekst. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to co proste w teorii, jest też proste w praktyce. Zanim zaczniemy wymagać od innych, warto abyśmy zaczęli najpierw od wymagania od siebie.
Słuszna uwaga, najpierw powinniśmy zacząć od siebie 🙂
Te wszystkie warunki działają również u mnie. Ja nie lubię współpracować z ludzmi, którzy traktują mnie z góry 😉
Myślę, że nikt nie lubi, a już z pewnością na dłuższą metę 🙂
Niby wszystko oczywiste ale zebrane w całość daje do myślenia
To się cieszę 🙂
Współpraca, to w dzisiejszych czasach nie lada umiejętność, ale jakże potrzebna. W każdej pracy w większym lub mniejszym stopniu, ale jest obecna. Zasada, której ja się trzymam, to “współpracuj tak, jakbyś chciał, żeby z Tobą współpracowano” 🙂
Podoba mi się zasada, byłabym szczęśliwa gdyby panowała w każdej dziedzinie życia. Abyśmy traktowali innych w taki sam sposób, w jaki sami chcemy być traktowani 🙂 Nikt nam nie zabroni, abyśmy sami mogli ją stosować!
Warto przeanalizować wszystkie punkty, refleksyjnie się do nich odnieść, a później praktycznie je wykorzystać. 🙂
Kiedy muszę współpracować z osobą, która nie jest wobec mnie miła, pomocna itp itd. to mi się odechciewa. Jednak kiedy natrafiasz na osobę otwartą i chętną to wszystko idzie w mgnieniu oka 🙂 Brak manipulacji to bardzo ważny punkt. Ludzie lubią wpływać na inne osoby tak, żeby uzyskać jak najwięcej, bądź szybciej.
Dla mnie też dobra atmosfera w pracy to podstawa, a i pozytywne nastawienie jest nie mniej ważne.
Dokładnie, w końcu w pracy spędzamy większość dnia, dlatego warto aby spędzać ten czas w życzliwej atmosferze 🙂
Masz 100% racji. W życiu ważna jest współpraca z innymi i wiele czynności tego wymaga. Ważne, by nie tylko wymagać czegoś od innych, ale także samemu umieć współpracować, podejmować wspólne decyzje oraz działać. 🙂
Podoba mi się Twoje podsumowanie, dziękuję 🙂